تحصيل در خارج از كشور
فرصتي طلايي براي اخذ پذيرش از دانشگاهاي برتر اروپا و اسيا با اخذ بورس

اسپانيا، كشور گيتار، گاو بازي و رقص است اما يكي از مقصد هاي گردشگري و حتي تحصيل براي صدها هزار دانشجو در سراسر جهان هم به شمار مي رود.  با ما همراه باشيد.

تحصيل در اسپانيا

امروز، سري به اسپانيا مي زنيم. جايي كه عاشقان هنر و رقص و موسيقي و گردشگري، از ظرفيت هاي بي شمار اين كشور زيبا و كهن، بسيار گفته اند و به نظر مي رسد، يكي از فرصت هاي نوظهور تحصيل براي ايرانيان باشد.

در ادامه سلسله گفتارهايي كه در ۵ ماه اخير درباره فرصت هاي تحصيلي و بورس در دانشگاه هاي مختلف آسيا و اروپا به اطلاع مشتريان محترم پرتال رسيد، امروز به سراغ يكي از مقصد هاي تحصيلي ايرانيان در جنوب اروپا رفتيم .قبلا هم در گفتاري، فرصت هاي تحصيلي در اين كشور را مورد بحث و بررسي قرار داديم كه بد نيست به آن گفتار نيز نگاهي داشته باشيد.

اگر عاشق تحصيل در اسپانيا هستيد، گفتار امروز نيز مي تواند شما را با بخشي از واقعيت هاي تحصيلي اين كشور زيبا و بزرگ آشنا كند. پيش از ورود به بحث، بد نيست با موضوعاتي كه در چند ماه اخير به آن اشاره كرديم و در فرآيند تحصيل و بورس و اپلاي، مي تواند راهنماي خوبي براي شما باشد، نگاهي بياندازيد.

 • اصول نوشتن رزومه تحصيلي خوب
 • اصول اپلاي
 • اهميت شركت در كنفرانس هاي بين المللي
 • فرصت هاي تحصيلي در آسيا
 • داستان تافل
 • داستان GRE
 • داستان آيلتس
 • داستان بورس هاي اراسموس
 • فرصت هاي تحصيلي مجاني در دانشگاه اسلو
 • تحصيل مجاني در سنگاپور
 • تحصيل رايگان در پايتخت فنلاند
 • فرصت هاي تحصيلي در دانشگاه اوپسالا سوئد
 • فرصت هاي تحصيلي در دانشگاه ملي سنگاپور
 • فرصت هاي تحصيلي در قاره سبز

با ما همراه باشيد.

كشور اسپانيا

يكي از دلايلي كه امروزه تحصيل در اسپانيا با استقبال شمار زيادي از ايرانيان مشتاق به تحصيل در خارج از كشور مواجه شده است، كاهش فرصت هاي تحصيلي رايگان يا كم هزينه در اين قاره است.

از سال ۲۰۱۰ ميلادي، تحصيل رايگان در دانشگاه هاي انگليسي زبان سوئد كه از پاتوق هاي قديمي ايرانيان در شمال اروپا به شمار مي رفت، لغو شد و اكنون براي هر ترم تحصيلي در اين كشور، مي بايست بيش از ۲۰ ميليون تومان پرداخت نمود.

از طرفي، از پاييز ۲۰۱۷ ميلادي نيز، تحصيل در دانشگاه هاي انگليسي زبان كشور فنلاند نيز براي شهروندان خارج از اتحاديه اروپا ممنوع مي شود و اين بار نيز براي تحصيل در فنلاند كه از پيشرفته ترين مقصد هاي تحصيلي جهان به شمار مي رود، ‌بايد هزينه كرد.

با وجود آن كه نروژ، كشور ديگر اسكانديناوي، هم چنان شرايط تحصيل مجاني را براي متقاضيان خارج از اتحاديه اروپا فراهم كرده است، اما هزينه هاي بالاي زندگي در اين كشور نفت خيز شمال قاره سبز سبب شده تا برخي از عاشقان تحصيل، عطايش را به لقايش ببخشند و به فكر ديگر مقاصد تحصيلي كم هزينه باشند.

جنوب اروپا، با پرتغال و اسپانيا، از جمله مقصد هاي تحصيلي كم هزينه با آب وهواي معتدل هستند كه در ۳ دهه اخير، شمار زيادي از ايرانيان علاقمند به تحصيل در خارج از كشور را به سمت خود جذب كرده است. اسپانيا، كشوري كهن با تاريخ پر فراز و نشيب و البته ظرفيت هاي علمي متعددي است كه هم چون همسايه شمالي خود يعني ايتاليا، همواره با استقبال عاشقان علم مواجه شد.

فرصت هاي تحصيلي در اسپانيا

(كليه هزينه هاي application fee دانشگاه هاي اسپانيا توسط پيمنت ۲۴ در اسرع وقت پرداخت مي شود)

اسپانيا، كشوري در جنوب قاره سبز است كه خيلي براي ايراني ها مثل سوئد و فرانسه و انگليس، به عنوان مقصد اصلي تحصيل در اين قاره به شمار نمي آيد. اما از زمان غير رايگان شدن تحصيل در برخي از بهشت هاي تحصيلي ايرانيان در آسيا و اروپا (سوئد و مالزي و فنلاند)، به نظر مي رسد توجه به اين كشور افزايش يافته است.

 زبان اسپانيايي از زبان‌هاي زنده دنيا مي‌باشد كه بيش از سيصد ميليون متكلم در سراسرجهان دارد. كشور اسپانيا بيش از آن كه مقصد علمي براي دانشجويان ايراني در قياس با كشورهاي شمال اروپا باشد، مقصد گردشگري و فرهنگي بوده است اما در دهه ‌هاي اخير، توجه به مراكز علمي و آكادميك اين كشور و برخي از پتانسيل‌هاي تحصيلي و زندگي در اسپانيا سبب شده است تا دانشجويان ايراني متقاضي تحصيل در مقاطع تحصيلات تكميلي، اسپانيا را در زمره گزينه‌هاي اول خود قرار دهند.

صدها نكته مهمي كه در قالب اين گفتار هاي آموزشي در سرويس تحصيل و بورس ارائه شد، فرصتي براي شناخت بهتر مخاطبان تحصيل در خارج از كشور با مسائل پيش روي از جنبه هاي گوناگون است كه اميدواريم اين مطالب بتواند فرآيند تحصيل اين عزيزان را تسهيل و تسريع كند.

 در گفتار امروز، سري زده ايم به شماري از دانشگاه هاي اسپانيا كه در چند سال اخير يكي از مقصد هاي دانشجويان ايراني در جنوب قاره سبز به شمار مي آيدد. اسپانيا اگر چه كشوري صنعتي در سطح سوئد و فرانسه محسوب نمي شود و در يك دهه اخير با مشكلات اقتصادي متعددي دست به گريبان است، اما به نظر مي رسد، ‌حتي زبان اسپانيايي كه اكثر ايرانيان با ان نا آشنا هستند، عامل بازدارنده اي براي متقاضيان تحصيل در اين كشور نشده است.

هزينه هاي زندگي در اسپانيا

هزينه زندگي به نسبت پايين و آب و هواي متعادل و تنوع رشته ها در دانشگاه هاي مختلف و معتبر اين كشور سبب شده تا شمار زيادي از متقاضيان ايراني تحصيل در خارج از كشور، ‌اين كشور را براي ادامه تحصيل انتخاب كنند. پرتغال، يكي ديگر از كشور هاي اروپايي است كه در همسايگي اسپانيا قرار دارد و به نظر مي رسد برخي از ايرانيان علاقمند به تحصيل در اسپانيا، نيم نگاهي به اين كشور زيباي كوچك نيز دارند كه در گفتار هاي آينده به آن اشاره خواهيم كرد.

براي آگاهي از هزينه هاي زندگي در اين كشور به اين پرتال يا اين سايت كنيد.

دانشگاه هاي اسپانيا مقصد اصلي تحصيل براي دانشجويان آسيايي و اروپايي نيستند اما به واسطه محيط متعادل از نظر آب و هوا و هم چنين تنوع رشته و دانشگاه در اين كشور كه بعضا به زبان غير اسپانيايي و انگليسي نيز ارائه مي شود، با استقبال دانشجويان تبادلي (exchange student) و دانشجويان آزاد (Free mover)‌ مواجه شده است.

دانشگاه هاي اسپانيا اكثرا به زبان اسپانيايي است، اما براي رشته هاي كارشناسي ارشد و دكترا، دوره هاي متعددي به زبان انگليسي برگزار مي كند. برخي از كساني كه پذيرش تحصيلي از دانشگاه هاي اسپانيا گرفته اند، با مشكل اخذ رواديد از سفارت اين كشور در تهران گله مند هستند كه به هر حال،‌ مقوله اخذ رواديد هم بخشي از فرآيند تحصيل در خارج از كشور است.

تحصيل در اسپانيا شايد از اين نظر يك فرصت خوب باشد كه شما مجبور هستيد هم چون فرانسه كه اكثر مردم به زبان انگليسي به خوبي آشنايي ندارند و امكان يادگيري زبان پر كاربرد فرانسوي براي شما فراهم مي شود، ‌زبان اسپانيايي را فرا بگيريد. يادگيري خوب زبان اسپانيايي به عنوان يكي از زبان هاي پر كاربرد در قاره آمريكا (چه آمريكاي شمالي و چه آمريكاي جنوبي)، در حد اخذ يك مدرك كارشناسي ارزش دارد.

دانشگاه سالامانكا اسپانيا

(دانشگاه سالامانكا اسپانيا فرصت هاي تحصيلي كارشناسي ارشد ارزان را براي دانشجويان در نظر گرفته است)

كساني كه در اسپانيا تحصيل كرده و به زبان اسپانيايي تسلط دارند و انگليسي هم مي دانند، فرصت هاي اشتغال و تحصيل و حتي كارآموزي بيش تري براي آن ها فراهم است و اين يك مزيت رقابتي به شمار مي رود. مزيتي كه شايد در لهستان و مجارستان و حتي ايتاليا براي شما در دسترس نباشد.

هزينه زندگي به نسبت مقرون به صرفه و اجاره خانه دانشجويي تقريبا ارزان و هزينه هاي دانشگاهي معمولي در اين كشور حتي با يورو ۴ هزار تومن خودمان، براي خيلي ها سر سام آور نيست و مي توانند دانشگاه هاي اين كشور را براي طي كردن مقاطع عالي و تجربه يك زندگي دانشجويي و تحقيقاتي در خارج از كشور انتخاب كنند.

دانشگاه سويل اسپانيا

(دانشگاه سويل اسپانيا كه در يكي از بهترين نقاط اين كشور قرار دارد)

دانشگاه هاي مادريد و بارسلونا، به عنوان شهر هاي مهم اين كشور بالاترين سطح تقاضا را از سوي دانشجويان خارجي تشكيل مي دهد كه براي ايرانيان نيز اين موضوع صادق است. البته پيش از انتخاب دانشگاه هاي اين كشور،‌ همواره نام اين دانشگاه را در دفترچه دانشگاه هاي اعتبار دهي شده اسپانيا توسط اداره كل دانش آموختگان خارج از كشور وزارت علوم،‌ تحقيقات و فناوري استعلام كنيد.

همان طور كه قبلا در سرويس وبلاگ پيمنت ۲۴ توضيح داديم، در صورتي كه خواهان دريافت ارز دانشجويي دولتي باشيد، تنها در صورتي موفق به اين كار مي شويد كه در دانشگاه هاي مورد تاييد وزارت علوم در اسپانيا شاغل به تحصيل باشيد. در غير اين صورت به شما نامه دريافت ارز دانشجويي جهت ارائه به بانك هاي عامل ارائه نخواهد شد.

تحصيل در اسپانيا

تحصيل در اسپانيا به هزار و يك دليل، مي تواند مورد استقبال و نظر علاقمندان به تحصيل در قاره سبز باشد. هم براي دانشجويان فني، هم براي عاشقان هنر و موسيقي، هم براي عاشقان رشته هاي فني و مهندسي، اسپانيا، ظرفيت هاي فراواني را ميتواند در اختيار شما قرار دهد. اما به ۱۰ مورد به طور كلي مي توان اشاره كرد:

۱- تحصيل در اسپانيا، فرصتي براي تحصيل در صدها دانشگاه در آسيا و اروپا و آمريكا را در قالب دانشجوي تبادلي فراهم مي كند.

۲- تحصيل در اسپانيا فرصت گردش در ۲۵ كشور اروپا را با امكان اقامت ۸۹ روزه فراهم مي كند.

۳- تحصيل در اسپانيا، فرصت تحصيل در يكي از پر مخاطب ترين مقصد هاي تحصيلي جنوب اروپا را فراهم مي كند.

۴- تحصيل در اسپانيا، فرصت يادگيري زبان اسپانيايي، يكي از ۷ زبان پر مخاطب جهان را برايتان فراهم مي كند.

۵- هزينه تحصيل پايين به نسبت كشور هاي شمال اروپا.

۶- هزينه زندگي پايين به نسبت كشورهايي كه ماليات در ان جا بالا است مانند سوئد و نروژ.  

۷- محيط فرهنگي، گردشگري و صنعتي مطلوب در شهر هاي مختلف اين كشور كه متناسب با ذائقه ايراني ها است.

۸- شرايط آسان براي پيدا كردن مكان هاي اقامتي مخصوص دانشجويان در شهر هاي مختلف اسپانيا.

۹- دانشگاه هاي معتبر و قديمي كه امكان تحصيل و تحقيق در عالي ترين رده ها را به شما مي دهد.

۱۰- فرصت تحصيل رايگان در دانشگاه هاي تحت قرارداد با دانشگاه هاي اسپانيا در سراسر جهان.

نكاتي براي تحصيل و زندگي در اسپانيا

تحصيل و زندگي در اسپانيا

۱- اگر خواهان تحصيل در اسپانيا هستيد، سفارت اسپانيا در تهران و سفارت ايران در مادريد، منابع اطلاعاتي خوبي براي شرايط زندگي و تحصيل در اين كشور هستند.

۲- تحصيل در اسپانيا به زبان انگليسي، ‌فرصت هاي تحصيلي محدود تري را در اختيار شما قرار مي دهد.

۳- تحصيل انگليسي زبان در اسپانيا، باز سبب نمي شود تا شما از فرصت يادگيري زبان پر مخاطب اسپانيايي غافل شويد.

۴- مردم اسپانيا مانند فرانسوي ها و ايتاليايي ها، آشناييت خوبي به زبان انگليسي ندارند. بنابراين تلاش كنيد تا حداقل ۱ كورس زبان اسپانيايي را در دانشگاه خوب گذرانده و با الفبا و كليات اين زبان آشنا شويد كه براي امور روزمره مثل استفاده از لوازم حمل و نقل عمومي، خريد مايحتاج، ارتباط با بخش هاي دولتي و دانشگاهي، مثمر ثمر خواهد بود.

۵- اگر قصد داريد زبان هلندي، روسي يا حتي ايتاليايي ياد بگيريد و بر اساس آن، در دانشگاه‌هاي اين كشور ها تحصيل كنيد، يادگيري زباني مانند چيني و يا اسپانيايي، به دليل فوايد تحصيلي و شغلي آينده، گزينه‌ هاي بهتري براي شما مي ‌باشد. اكنون دو زبان چيني و اسپانيايي، هم به دليل شمار زياد متكلم و هم به دليل پراكندگي متكلمان و كاربرد اين زبان در هر 5 قاره جهان، شانس‌هاي بهتر و بيش تري را براي ايرانيان علاقمند به تحصيل به زباني غير انگليسي فراهم مي‌كند.

۶- تحصيل در اين كشور زيبا را فقط به واسطه اين كه هزينه تحصيل و زندگي در مقايسه با ديگر كشور هاي اروپايي ارزان تر هست انتخاب نكنيد. يادگيري زبان و تحصيل در كشوري كه مقصد اول گردشگري در دنيا مي‌ باشد، مي‌تواند چشم اندازهاي متنوعي را براي شما به ارمغان آورد.

۷- به اين موضوع توجه كنيد كه برخي از دانشگاه هاي اسپانيا فرصت هاي تحصيلي به زبان انگليسي دارند اما زبان غالب اسپانيايي است و چون اين زبان،‌ زبان مهمي در اروپا و جهان است، مردمانش خيلي علاقه خاصي به يادگيري زبان انگليسي ندارند. پس توجه كنيد كه احتمالا در دانشگاه، اطلاع رساني و اسناد به اين زبان باشد و يادگيري ان در شهر شما پيش از عزيمت به اسپانيا، فرصت آفرين خواهد بود.

۸- آموزشگاه هاي زبان اسپانيايي در سراسر ايران زياد است. يادگيري اين زبان در عرض ۶ ماه پيش از عزيمت، ‌فرصت خوبي است. حتي آشنايي معمولي شما به اين زبان و تعامل با اساتيد اسپانيايي، شانس شما را براي پذيرش نيز افزايش خواهد داد.

۹- وضع بحران اقتصادي اروپا، ريشه هاي اصليش در كشور هايي هم چون اسپانيا است. پس انتظار دريافت بورس تحصيلي از دانشگاه هاي اين كشور نداشته باشيد.

۱۰- پيش از برجام، تحصيل ايرانيان در رشته هاي نانو و فناوري هسته اي تقريبا در دانشگاه هاي اين كشور غير ممكن بود و حتي در صورت پذيرش، سفارت از اعطاي رواديد دانشجويي خودداري ميكرد. اما در عصر پسا برجام، انتظار مي رود كه دانشجوياني كه در اين رشته ها پذيرفته مي شوند مشكل خاصي نداشته باشند. در صورتي كه پذيرفته شديد و رواديد دانشجويي براي شما به واسطه تحصيل در رشته هاي خاص صادر نشد، مراتب را به وزارت امور خارجه كشورمان اطلاع دهيد.

۱۱- دانشگاه هاي اسپانيا به ايرانيان مستعد با رزومه متوسط به بالا، همواره پذيرش داده اند و دريافت پذيرش تحصيلي كار خيلي سختي نيست و البته تعداد قابل ملاحظه دانشجويان و محققان ايراني شاغل به تحصيل در دانشگاه‌هاي اسپانيا، نشان دهنده نگاه مثبت مراكز آكادميك اين كشور در جذب دانشجويان مستعد و خلاق ايراني مي‌باشد. اما اين رويكرد به اين مفهوم نيست كه متقاضيان با رزومه ضعيف و غير استاندارد بتوانند به راحتي به دانشگاه‌هاي اين كشور راه يابند.  

۱۲- اگر مدرك زبان اسپانيايي در اختيار داريد، ان را هم ضميمه مدارك تحصيلي كنيد و هم هنگام مصاحبه در تهران به كنسول سفارت اسپانيا در تهران نشان دهيد. جدي بودن تحصيلي شما را بيش تر تبيين خواهد كرد. البته اين قضيه نه شرط لازم است و نه شرط كافي!

۱۳- سطح زبان انگليسي حتي در دانشگاه هاي انگليسي زبان اين كشور خيلي بالا نيست و انتظار سطح زبان انگليسي دانشگاه هاي شمال اروپا را نداشته باشيد. بنابراين در صورتي كه بتوانيد ظرف ۱ سال به زبان اسپانيايي مسلط شويد، شانس پذيرش و انتخاب رشته در دانشگاه هاي مختلف اين كشور براي شما چند برابر خواهد شد.

 ۱۴- بيش از ۶۰ دانشگاه در سراسر اسپانيا براي تحصيل آماده هستند.

۱۵- يكي از مقصد هاي اصلي ايرانيان براي تحصيل در اين كشور، دانشگاه بارسلونا است كه يكي از معتبرترين دانشگاه‌هاي اسپانيا مي‌باشد و رشته ‌هاي بسياري را براي سلايق گوناگون فراهم كرده است. اين دانشگاه در قرن 14 بنا نهاده شد و يكي از قديمي‌ترين و مطرح‌ترين دانشگاه‌هاي اروپا به شمار مي‌رود كه در نشاني  http://www.ub.edu/web/ub/en در دسترس مي‌باشد.

دانشگاه بارسلونا اسپانيا

(تصوير ايندكس پرتال دانشگاه بارسلونا)

دوره‌هاي ليسانس، ۱۴۰ رشته كارشناسي ارشد و دكتراي بسياري در دانشگاه بارسلونا در اين شهر زيبا ارائه شده است كه دانشجويان ايراني زيادي نيز شاغل به تحصيل در اين دانشگاه كرده است. حتي در اين دانشگاه در سطح عالي، آموزش زبان فارسي داده مي‌شود.

شرايط پذيرش در اين دانشگاه سخت نيست، اما به هر حال متقاضيان تحصيل در اين دانشگاه با كيفيت بسيار هستند. براي كسب اطلاعات پذيرش به بخش ادميشن دانشگاه مراجعه كنيد كه اطلاعات جامع و خوبي براي مشتاقان تحصيل در شهر تيم بارسلونا فراهم كرده است.

دانشگاه پلي تكنيك بارسلون، از ديگر مقصدهاي اصلي دانشجويان ايراني در يك دهه اخير بوده است. بيش از 100 فرصت تحصيلي در مقطع كارشناسي ارشد و 50 فرصت تحصيلي در مقطع دكترا، دانشگاه پلي تكنيك بارسلون را به يكي از معتبرترين مراكز فني و مهندسي جنوب اروپا مبدل كرده است كه در نشاني http://www.upc.edu/?set_language=en دنبال كنيد.

دانشگاه به زبان‌هاي كاتالان، اسپانيايي و حتي انگليسي، رشته‌هاي زيادي را در عرصه‌هاي فني و مهندسي و مديريت ارائه كرده است كه ليست ان ها را در نشاني رشته ها دنبال كنيد. ۱۲ دپارتمان، از صنايع غذايي و كشاورزي و صنايع و الكترونيك و برق گرفته تا مكانيك و عمران و سازه و معماري، در اين دانشگاه فرصت‌هاي تحصيلي و تحقيقاتي ممتازي را براي مشتاقان به تحصيل در اين دانشگاه ارائه كرده است. ارائه بيش از ۲۷۵ نتيجه جست و جو درباره فعاليت هاي ايرانيان در اين دانشگاه، خود نشان دهنده فعاليت گسترده دانشجويان ايراني يو پي سي مي‌باشد كه قابل توجه است. فراموش نكنيد كه اين دانشگاه فرصت هاي بورسيه متنوعي براي دانشجويان دارد.

دانشگاه مادريد UAM نيز از ديگر مقصدهاي اصلي دانشجويان خارجي در اسپانيا مي‌باشد. اين دانشگاه در نشاني اينترنتي https://www.ucm.es/english  در دسترس مي‌باشد و در فهرست 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. رشته هاي متنوع و فرصت‌هاي بورسيه آن، فرصتي است براي علاقمندان به تحصيل در پايتخت اسپانيا.

 شرايط پذيرش در دانشگاه مادريد خيلي سخت نيست و نياز به جي آر ايي و آيلتس بالا نداريد. رشته هاي كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكترا اين دانشگاه خيلي متنوع است و پاسخگوي همه سليقه ها است. برنامه هاي اروپايي اين دانشگاه نيز فرصت هاي تحصيلي خوبي براي علاقمندان است كه در نظر داشته باشيد.

دانشگاه سويل http://www.us.es/eng، دانشگاه گرانادا https://www.ugr.es/enدانشگاه آلمرلا http://cms.ual.es/UAL/en/index.htm دانشگاه سالامانكاhttp://goo.gl/tCEe1Y براي علاقمندان به تحصيل در شهرهاي كوچك و ارزان‌قيمت اسپانيا پيشنهاد مي‌شود.

تحصيل در دانشگاه هاي اسپانيا

(تصوير ايندكس دانشگاه گرانادا اسپانيا كه رشته هاي زيادي به زبان انگليسي دارد.بخش بين الملل ملاحظه كنيد)

۱۶- برخي از دانشگاه هاي اسپانيا مورد تاييد وازرت علوم نيستند. به اين موضوع توجه كنيد.

۱۷- به اين موضوع توجه كنيد كه دانشگاه پلي تكنيك كاتالونيا، دانشگاه مستقل مادريد، دانشگاه بارسلون، دانشگاه پلي تكنيك والنسيا و دانشگاه كانتابريا در زمره مقاصد اصلي دانشجويان ايراني براي تحصيل در اين كشور بوده است. ده ها مركز ديگري كه در اين فهرست نيست، به اين مفهوم نيست كه از آن ها براي پذيرش و بورس تحصيلي غافل شويد.

۱۸- تحصيل در دانشگاه هاي اسپانيا نياز به تافل و آيلتس با نمره خيلي بالا ندارد. اما براي برخي از رشته ها، حساسيت‌هاي بيشتري حتي در مورد ارائه مدرك جي آر اي‌اي و جي مت وجود دارد كه بايد از بخش پذيرش دانشگاه مورد نظر خود استعلام كنيد.

۱۹- پرتال‌هايي مانند دانشگاه‌هاي اسپانيا  و وزارت فرهنگ و آموزش اسپانيا از منابع خوب براي دريافت اطلاعات مختلف تحصيلي و فرهنگي در اين كشور است.

۲۰- زبان فارسي هم اكنون در دانشگاه‌هاي كمپلوتنسه، آئوتوناي مادريد، بارسلونا، آليكانته و ويگو در اسپانيا تدريس مي‌شود اما در صورتي كه علاقمند به تحصيل در رشته زبان‌هاي ايراني و ادب پارسي در اروپا هستيد، اسپانيا نقطه مناسبي براي اين كار نمي‌باشد و مي‌توانيد از دانشگاه‌هاي اتريش، آلمان و سوئد براي تحقيق درباره زبان‌هاي ايراني در دانشگاه‌هاي اروپا استفاده كنيد.

۲۱- سفارت اسپانيا براي تائيد مدارك تحصيلي شما هزينه‌هايي را اخذ مي‌كند. اين هزينه ها براي تائيد هر برگه و هر سند، متفاوت مي‌باشد. اين كه مدارك شما بايد حتماً به زبان انگليسي ترجمه شود يا اسپانيايي جهت تائيد سفارت، مواردي است كه بايد از سفارتخانه مذكور جويا شويد. به دليل آن كه سفارت اين هزينه ها را به يورو دريافت مي‌كند، لذا اخذ اطلاعات دقيق و آگاهي از فرآيند كار جهت پرهيز از هزينه‌هاي اضافي اكيداً توصيه مي‌شود.

۲۲- با توجه به گستردگي جغرافيايي زبان اسپانيايي و نيز اعلاميه سازمان ملل متحد كه طي آن از زبان اسپانيايي به‌عنوان يكي از زبان‌هاي رسمي در سازمان ملل نام برده شده و همه ساله همزمان با 86 كشور دنيا، امتحان بين‌المللي زبان اسپانيايي (DELE) از سوي موسسه سروانتس  (Cervantes) كه مقر آن در مادريد مي‌باشد، برگزار مي‌شود. سفارت اسپانيا در تهران نيز همه ساله دو بار آزمون اين امتحان در سطوح مقدماتي، متوسط و پيشرفته در تهران برگزار مي‌كند.براي اطلاعات بيش تر به http://dele.cervantes.es/en مراجعه كنيد.

۲۳- هم دانشجويان ايراني مقيم اسپانيا و هم دانشجويان غير ايراني شاغل به تحصيل در مراكز آكادميك اين كشور مي‌توانند منابع خوبي براي كسب اطلاعات درباره فرصت‌هاي تحصيلي و زندگي در شهرهاي مختلف اين كشور باشند. اين افراد را مي‌توانيد از طريق انجمن‌هاي دانشجويي و شبكه‌هاي اجتماعي اينترنت جست و جو كنيد و با آنان در تعامل باشيد. به دليل آن كه زبان اسپانيايي در دانشگاه‌هاي اسپانيا بيش از زبان انگليسي طرفدار دارد، در صورتي كه رزومه تحصيلي شما توسط يك دانشجوي اسپانيايي زبان يا آشنا به زبان اسپانيايي به اساتيد مورد هدف شما ارائه شود، شانس بيش‌تري براي شناساندن قابليت‌هاي خود به اساتيد و دانشگاه مورد نظر را خواهيد داشت. از اين نكته غافل نشويد!

۲۴- معمولاً متقاضيان تحصيل به زبان اسپانيايي در اين كشور، نيازمند اخذ مدرك آشنايي به زبان اسپانيايي به عنوان زبان خارجي مي‌باشند. از طريق پرتال موسسه سروانتس كه برگزار كننده اين آزمون و نمايندگي‌هايش، نسبت به دريافت اطلاعات مربوطه اقدام كنيد.

۲۵- دانشجوياني كه قصد دارند زبان اسپانيايي خود را در اسپانيا تقويت كنند، اجاره محل سكونت كه با يك خانواده اسپانيايي مشترك باشد، مي‌تواند در ارتقاي سطح زبان محاوره اي آنان نقش بسزايي ايفا كند. چنين قابليت‌هايي براي اجاره محل سكونت با خانواده معمولاً توسط بخش بين الملل دانشگاه‌هاي اسپانيا نيز به دانشجويان خارجي پيشنهاد مي‌شود

۲۶- پرتال‌هايي مانند آلوني ، Locoo ، ايده آليستا و فوتوكاسا از جمله پرتال‌هاي معروف براي اجاره محل سكونت در شهرهاي مختلف اسپانيا بر اساس سليقه و بودجه‌هاي مختلف مي‌باشد.

 همواره سايت ‌هاي دولتي اين كشور را به عنوان مرجعي جهت اخذ اطلاعات مختلف و موثق درباره اين كشور بدانيد. برخي از سايت‌هاي دولتي مربوط به وزارت خانه ها و نهادهاي مرجع در كشورهاي اروپايي، فرصت‌هاي بورسيه و كارآموزي مختلفي را در زمينه‌هاي گوناگون براي دانشجويان بين‌المللي معرفي مي‌كنند كه توجه به اين پرتال ها بسيار راهگشاتر براي متقاضيان نسبت به آگهي‌هاي تبليغاتي ناشناس! در اينترنت درباره اروپا مي‌باشد.

درباره فرصت هاي تحصيلي و بورس در اسپانيا، در روزهاي آينده بيش تر خواهيم گفت.

دنياي تحصيل و بورس و مهاجرت و پرداخت مجازي را هر روز در سرويس وبلاگ ما دنبال كنيد. 

امتیاز:
بازدید: 163
برچسب:
:
[ 1395/9/15  ] [ ۲۰ ] [ pardisanstudy ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 56601
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب